Çarşı iddianamesinin savcısı, sahte MİT’çi, sahte polis ve garip bir baskın 4:34 dakikalık skandal görüntü

Çarşı iddianamesini hazırlayan savcı, sahte MİT görevlisi ve sahte polisin FETÖ bağlantılı olduğu öne sürülen bir iş insanına kurdukları tezgahı anlatan iddianame bir dönemin çürümüşlüğünü gözler önüne serdi.

‘10 milyon TL alacağımız var’

24 Şubat tarihinde 112 çağrı merkezine bir ihbar düştü. Arayan Alkar Plaza isimli şirketin avukatıydı. Geçen günlerde müvekkilinin ofisine biri Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu, biri cumhuriyet savcısı ve biri ise polis olmak üzere 3 kişinin geldiğini, müvekkilinin o gün deprem bölgesinde olması nedeniyle o şahıslarla telefonla görüşerek, “firmama neden geldiniz?” diye sorduğunu, bu şahısların ise “buraya gelin sizinle görüşeceğiz” şeklinde yanıt verdiğini, bu şahısların işyeri çalışanlarına ise 10 milyon TL alacak konusu olduğunu söylediklerini aktardı. MİT görevlisi olarak kendini tanıtan kişinin bugün telefonla aradığını ve “öğleden sonra tahsilata geleceğini” söyleyen avukat polis ekibi talep etti.

İhbarını ardından Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği’nde görevli polisler söz konusu işyerine giderek inceleme yaptı. 11 Şubat tarihinde Çarşı iddianamesini hazırlayan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Adem Meral ve yanında bulunan biri kadın iki kişinin araçlarıyla Alkar Plaza’ya gittikleri tespit etti. İşyerine girdikten sonra işyeri sahibinin nerede olduğunu sordular. Bu esnada Adem Meral kendisinin savcı olduğunu belirtti. Yanındaki kadın ise polis kimliği gösterdi. Diğer erkek şahıs ise kendisini MİT görevlisi olarak tanıttı. İşyerinin sahibinin şehir dışında olduğunun öğrenilmesi üzerine sözde MİT görevlisi olan şahıs, “iş yerinin sahibinden 10 milyon TL alacakları” olduğunu söyledi. Bununla da yetinmeyen sahte MİT görevlisi ve sahte polis iş yerinde bulunan çalışanların üzerlerini aradılar.

FETÖ bağlantısı üzerinden para koparmaya çalıştılar

Emniyetin incelemesi sonucu kendini polis olarak tanıtan kadının Arzu S., MİT görevlisi olarak tanıtan şahsın Anar K. Olduğu tespit edildi. Evlerine operasyon düzenlenen bu şahıslar gözaltına alınıp, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Arzu S. İfadesinde, Muharrem K. İsimli bir şahıstan bahsederek, “Bu şahıs ‘Alkar Plaza’nın sahibinin FETÖ ile bağlantısı olduğunu, para kaynağı olduğunu, 62 adet şirket yönettiğini’ söyledi. Kendileriyle beraber işin içinde olan diğer şahısların isimlerini verdiler.

Savcının dosyası ayrıldı

‘Makam odasına çağırmış’

Halktv.com.tr’ye konuşan Adem Meral kendisine karşı bir kumpas kurulduğunu belirterek bazı bilgilerin devlet sırrı olması nedeniyle paylaşamayacağını öne sürdü. Meral, “İşyeri sahibine devleti ilgilendiren önemli bir konuyla ilgili bilgi almak için mesaj attım. Ancak onun gelmemesi üzerine işyerine gittim. Orada şüphelilerden Anar saçma sapan şeyler konuşunca ben onu mutfak bölümüne çağırıp kızdım” dedi.

Bakırköy Adliyesi’nde görev yapan Adem Meral kamuoyunun bir dönem yakından tanıdığı bir savcıydı. Çünkü Gezi direnişinin ardından Beşiktaş takımının taraftar grubu olan Çarşı grubu hakkındaki terör iddianamesini hazırlayan isimdi kendisi. Adem Meral’in hazırladığı Çarşı iddianamesinde 35 isim şüpheli olarak yer alırken, Çarşı grubu liderleri olarak tanınan Erol Özdil, Cem Yakışkan ve Numan Bülent Ergenç’e, ‘Hükümeti yıkmaya teşebbüs’ ve ‘Silahlı terör örgütü kurma’ suçlamaları yöneltiliyordu. Diğer şüphelilere ise, “hükümeti yıkmaya teşebbüs” suçlamasının yanı sıra, ‘Çarşı grubunun liderlerinin kurduğu silahlı örgütün üyesi olmak’, ‘kamu görevlisine direnmek’, ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri düzenlemek’, ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ gibi suçlamalar yöneltiliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir