Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile telefon görüşmesinde, İsrail’in Gazze ve Lübnan’a yönelik hava saldırılarını kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede Bakan Çavuşoğlu, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’nın kutsiyetine ve statüsüne yönelik son provokasyonları ile İsrail’in Gazze ve Lübnan’a hava saldırılarını kınadıklarını bildirdi. Çavuşoğlu ayrıca, Ramazan ayında ibadet eden masum insanlara şiddet uygulanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu’nu, İsrail güvenlik güçlerinin şiddet eylemlerinin herhangi bir bahanesinin olamayacağını söylediği, bunların tekrarlanmaması ve hava saldırılarının yeniden başlatılmaması gerektiğini vurguladığı kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA: ŞİDDETİN SORUMLUSU HAMAS

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan görüşmeye dair yapılan yazılı açıklamada ise İsrailli Bakan Cohen’in, Çavuşoğlu ile görüşmesinde, “İsrail’in gerilimi ve şiddeti önlemek için birçok çaba sarf ettiğini ve bu çabaları sürdüreceğini” söylediği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Cohen, Türk meslektaşına son günlerde tırmanan olayların arkasında şiddetin sorumluluğunu taşıyan terör örgütü Hamas’ın olduğunu söyledi ve meslektaşından Hamas liderlerine, Lübnan ve Gazze üzerinden İsrail vatandaşlarına yöneltilen terörizm ve saldırıların bedelini örgütün üstleneceğine dair net bir mesaj iletmesini istedi. Cohen, İsrail’in, Hamas’ın terör ve şiddeti devam ettirmesine sert bir şekilde karşılık vereceğini kaydetti.”

Açıklamada ayrıca, Cohen’in, Orta Doğu ve dünyadaki meslektaşları ile görüşmelerinde, “İsrail’in Mescid-i Aksa’daki statükoya bağlı olduğunu vurguladığı” kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir