Kılıçdaroğlu, Akşener’i ekarte etti! Yeni ekürisi İmamoğlu

  • HABER 7 

CHP Genel Başkanı ve altılı masanın ortak Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, masadan kalkıp zehir zemberek sözler söyledikten sonra ittifaka geri dönen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ekarte etti. Kılıçdaroğlu, Bağcılar’daki Ebubekir Meydanı ve İBB Kadın Merkezi açılışına CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile katıldı. Daha önce Adana’da, İzmit’te, Beylikdüzü’nde ve Bostancı’daki törenlere birlikte katılan Kılıçdaroğlu ve Akşener ikilisi, seçim sathına girilen kritik dönemde ayrı düştü.

AKŞENER FİTİLİ ATEŞLEDİ

Katıldığı programlarda ve etkinliklerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkıp, defaatle ‘kazanacak aday’ vurgusunda bulunan Meral Akşener, Mart ayının ilk günlerinde 2 yıllık altılı masa ittifakının iç yüzünü kamuoyuna sermiş, masa hakkında ağır ithamlarda bulunmuştu.

3 Mart’ta ayrılık minvalinde bir konuşma yapan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kumar ve noter benzetmelerini de içerecek şekilde, “Bu masa artık potansiyel adayların tartışılabildiği ortak akıldan çıkmış, tek bir adayın tasdiki haline çalışan noter masasına dönüşmüştür. Biz imzamızın ve sözümüzün arkasındayız. Ancak ne kumar ne noter masasında olmayacağız” demişti. 

Gazetelerde, internette ve sosyal medyada işlenen bu konu, ‘Ayrılık’ olarak yorumlanmasa da Akşener, 3 gün sonraki ‘aday tanıtımı’ toplantısına beklenmedik bir şekilde katılmış ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladığı anları asık suratla takip etmişti.

Bu görüntülerden önce farklı şehirlerdeki ve ilçelerdeki açılış törenlerine birlikte katılan ikili, 6 Mart’ı milat bilmişçesine yeni etkinliklerde yer almadı. Son olarak Bağcılar’daki törende İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu vardı.

‘CHP BABAMIN PARTİSİ’ SÖZLERİYLE KILIÇDAROĞLU’NA EŞLİK EDİYORDU

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ödünç milletvekili vererek kuruluşunda yer aldığı İyi Parti’de, Genel Başkan Meral Akşener, son üç yıldır ortağı ile beraber birden fazla açılış törenine katılmıştı.

İkili İzmit’teki toplu açılış töreninde bir araya gelmiş ve Meral Akşener, buradaki törende Kılıçdaroğlu’na ölünceye dek şükran duyacağını açıklamıştı. İyi Parti Genel Başkanı, “Acaba beraber gidebilir miyiz diye, o olmadı. Sonra benim aklıma Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmek geldi. Kendisine gittim, 15 milletvekili talep ettim. Kendisine ölünceye kadar şükran duyacağım. Yeğenlerim burada, kuzenlerim burada ben sülaleme Sayın Kılıçdaroğlu’nu çocuklarıyla beraber vasiyet ettim. Siz sahip çıkamazsanız, başlarına bir şey gelirse bendedir.” diye konuşmuştu.

Keza 2022 yılının ilk günlerinde bu kez CHP’li Beylikdüzü Belediyesi’nde bir açılış töreni düzenlenmiş, burada Akşener ve Kılıçdaroğlu dışında İmamoğlu da katılım sağlamıştı. Törende Gürpınar Polis Merkezi Amirliği, Mevlana Camii, Müftülük, Kuran Kursu ve Taziye Evi’nin açılışı yapılmıştı. 

2022’nin son günlerinde bu kez Adana’nın Çukurova ilçesindeki törene katılım sağlayan ortaklar, ufuktaki genel seçimleri işaret ederek halktan sandığa gitmelerini ve oy kullanmalarını talep etmişlerdi. Temel atma ve açılış töreninin akabinde konuşan Akşener ve Kılıçdaroğlu, halka, “O nedenle sakın ola ki seçim sırasında ‘Yahu bu sefer de gitmeyeyim, oy kullanmayayım.’ demeyin. Sandığa gidin ve Türkiye’nin kaderini değiştirin.” mesajını veriyordu.

METRO PİYESİ

Temelleri AK Parti iktidarı tarafından atılmış ve büyük oranda tamamlanmış ıslahatlardan biri de Dudullu-Bostancı metro hattıydı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2019 yılında metro hattının yüzde 70’lik oranda tamamlandığını ve bu şekliyle teslim edildiğini duyurmuş, ancak geçen 4 yıllık süreçte hala bazı bölümlerin tamamlanmadığı ve can güvenliği açısından tehdit oluşturabileceği öğrenilmişti.

Muhalefet, seçim hırsıyla tamamlanmamış metro hattının açılışını yaparken, ‘sürücüsüz metro’ varlığından bihaber üç ismin, yani Kılıçdaroğlu, Akşener ve İmamoğlu’nun metrodaki diyalogu gündeme oturmuştu. İstanbul’da yapımına 2012 yılında başlanan ve 2017 yılında AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal döneminde hizmete alınan ilk sürücüsüz metro hattından haberdar olmayan muhalefet komik duruma düşmüştü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir