Kilo vermenin sırrı bu yiyecekleri tüketmekten geçiyor

Hollanda’da yapılan bir araştırma, öğle yemeği gevrek yiyecekler içerdiğinde insanların yüzde 26 daha az kalori tükettiğini ortaya çıkardı.

50 kişi üzerinde yapılan çalışmanın bulgularına göre, daha fazla çiğnememiz gerektiğinde yarıya kadar daha hızlı yemek yiyoruz ve beşte bir oranında daha az tüketerek daha çabuk tokluk hissedebiliyoruz.

Daha sert yemekler arasında yumuşak patates püresi yerine haşlanmış pirinç, lahana salatası yerine çıtır salata ve balık yerine çiğnenebilir tavuk göğsü yer alıyordu.

onserve yumuşak mango yerine sert taze elma, aromalı yoğurt içeceği yerine kalın, aromasız yoğurt ve tartar sosu yerine daha yumrulu domates salsası vardı.

Ancak insanlar daha az yedikleri için daha sert ve çıtır öğle yemeklerinden daha az kalori (yaklaşık 300 kalori daha az) tükettiler.

Yiyeceklerini yutmadan önce daha fazla çiğnemek zorunda kaldıkları için daha az yemişler gibi görünüyor, bu da yemeğin tüketilme hızını yarıya kadar yavaşlatıyor.

Araştırmacılar, daha yavaş yemenin vücuda tüketilen yiyecek miktarını takip etme konusunda daha iyi bir fırsat sağladığına, böylece birisinin daha hızlı doyduğunu fark edip yemeyi bırakabileceğine inanıyor.

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’nden araştırmanın kıdemli yazarı Profesör Ciarán Forde, “Artık, kendilerini daha yavaş yemeye teşvik eden dokuları (daha çıtır, daha sert veya daha çiğnenebilir yiyecekler) seçen insanların yardımcı olabileceğine dair on yıldan fazla kanıtımız var. Daha az kalori tüketmek ve aynı derecede tatmin olmak.

‘Davranış ve alımı değiştirmek için yemek dokularını kullanmanın çekici yanı, aşırı tüketim riskini azaltırken insanların sevdikleri yiyecekleri yemekten hâlâ keyif alabilmeleridir.

‘Bu, insanların kısıtlama hissetmeden yemeğin tadını çıkarabilecekleri ve rahatlıkla doyuncaya kadar yiyebilecekleri anlamına geliyor.’​

Çalışmada en düşük ortalama kalori alımı, 483 kalori ile, insanların sert, minimum düzeyde işlenmiş yemeği yediğinde elde edildi ve ortalama 790 kalorilik en yüksek alım, yumuşak, ultra işlenmiş yemekten geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir