Tunuslu STK’dan BM binasına zarar verdikleri iddiasıyla göçmenlerin tutuklanmasına tepki

Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) binası önünde yaşanan şiddet olaylarında mültecilerin tutuklanmasına tepki gösterdi.

Ülkenin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından (STK) Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu, UNHCR binası önündeki eylem nedeniyle tutuklanan düzensiz göçmenlere destek için başkentte bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Burada konuşan STK sözcüsü Ramazan bin Ömer, UNHCR binası önündeki şiddet olaylarından, yaşamlarını tehdit eden savaş ve silahlı etnik çatışma korkusuyla ülkelerinden kaçan mültecilerin geri gönderilmesini isteyenlerin sorumlu olduğunu ifade etti.

Tunus Hükümetinin düzensiz göçmenlere ilişkin taahhütlere uymadığını savunan Bin Ömer, “Tunus’ta görev yapan UNHCR, hükümet ile görüşmelerinin ardından göçmenlere herhangi bir çözüm sunmadı. Avrupa Birliği, mülteciler ve sığınmacılar için güvenli geçiş yolları açma sorumluluğunu üstlenmeli.” dedi.

Afrikalı göçmenler UNHCR binası önünde aylardır oturma eylemi yapıyor

Avrupa ülkelerine gitmek için Tunus’a gelen düzensiz göçmenler, iltica taleplerine cevap verilmediği gerekçesiyle aylardır UNHCR binası önünde oturma eylemi düzenliyor.

UNHCR binasının olduğu sokakta çadır kuran ve burada eylemlerini sürdüren göçmenlere, UNHCR yetkilisinin şikayeti üzerine güvenlik güçleri müdahale etmişti.

Görgü tanıkları 11 Nisan Salı günü gerçekleşen müdahale sırasında eylemcilerden bazılarının UNHCR binasının camlarına taş attığını ve civarda park halindeki araçlara saldırdığını aktarmıştı.

Bu olayla ilgili güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan onlarca düzensiz göçmen, “UNHCR binasına, civardaki evlere, dükkanlara ve çok sayıda arabaya zarar verdikleri” gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkemece, tutuklu yargılanmalarına karar verilmişti.

Kaç kişinin gözaltına alındığı veya tutuklandığı açıklanmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir