Yıldıray Oğur: Artık rant çetesine dönmüş siyasetçi-müteahhitler işbirliğiyle Malatya’yı yıktılar

Karar yazarı Yıldıray Oğur, Kahramanmaraş merkezli depremlerin en çok etkilendiği yerlerden olan Malatya Bostanbaşı’ndali yıkım konusunda, “Artık rant çetesine dönmüş siyasetçi-müteahhitler işbirliğiyle Malatya’yı yıktılar” yorumunu yaptı. 

2014 yerel seçimlerine kadar meyve ağaçlarının, bostanların, tarlaların yer aldığı Bostanbaşı’ndaki imar planı hakkında bilgi veren Oğur, “İller Bankası’nın Malatya için hazırladığı imar planında da tarım arazisi olarak kodlanan bu bölgeye en fazla iki katkı ve bahçeli bina izni verilmişti. Planların bozulması 1989 yılında 35 yaşında ANAP’tan belediye başkanı seçilen Münir Erkal döneminde başlamış. Erkal, 1994’de bir kez Refah Partisi’nden belediye başkanlığına seçildi. Şimdi yerle bir olan ve Malatya türkülerinin derleyicisi Fahri Kayahan’ın adı verilen Karakavak Mahallesi onun döneminde imara açıldı. Cadde üstüne 7 kata kadar izin verildi” dedi. 

Oğur, yazısına şöyle devam etti:

“Bostanbaşı, Fahri Kayahan gibi yerlerin Büyükşehir yasası ile Yeşilyurt’a bağlanması sonrasında sahneye Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat çıkıyordu. İnşaattan belki de milyarlar kazanan Başkan Hacı Uğur Polat’ın döneminde de “tarım arazileri” yok edilmeye başlanmıştı. 2014’ten sonra Bostanbaşı veya Fahri Kayahan’nda yapılan binalara ruhsat veren “dini bütün” Polat, dağ-taş-ova demeden konutlar villalar dikiyordu! Tecde ve Koyuönü onun eseriydi ama Bostanbaşı’nda bu kadar yoğun yapılaşmanın zamanı Hacı Uğur Polat dönemine denk gelir!

Peki bu yazıda ismi geçen belediye başkanları ve milletvekillerinden şu ana kadar kimse hesap sordu mu? Hayır. Artık rant çetesine dönmüş siyasetçi-müteahhitler işbirliğiyle Malatya’yı yıktılar. Kayısı bahçeleri molozların altında. Ama bu enkazı yaratan anlayış hala ortalıkta geziyor, yeni şehri de onlar kurmaya hazırlanıyor.” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir