Abdi İbrahim ‘Bilimsel Gündem’ Bülteninde Bu Hafta: Gece İçilen Kahve, Uyku Verimliliğini %7 Azaltıyor

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tarafından hazırlanan “Bilimsel Gündem” bültenlerinin yeni sayısında, yine çok önemli konular ele alınıyor. Yatmadan kısa süre önce içilen kahvenin uyku üstündeki etkileri, kanser tedavisinde müziğin gücü ve biyolojik yaş ile stres ilişkisi, son sayının öne çıkan başlıkları. 

 TÜRKİYE’NİN iyileştiren gücü Abdi İbrahim’in Medikal Direktörlüğü’nce hazırlanan ve 2 hafta bir yayımlanan, “Bilimsel Gündem” bültenlerinin son sayısı, her zamanki gibi çok yararlı bilgileri ve tıptaki önemli yeni gelişmeleri ele alıyor. 

 

Stres ve yaşlanma ilişkisi, müziğin tedavi edici gücü…

“Bilimsel Gündem”in son sayısında, kullanımı giderek yaygınlaşan elektronik sigara başta olmak üzere yine çok özel konu başlıkları yer alıyor: 

  • Son kafein: Yatmadan önceki kafein tüketim zamanının, gece uykusu üzerindeki etkisi araştırıldı. Çalışmaya göre toplam uyku süresinde azalmayı önlemek için, kahve yatmadan en az 8 saat önce içilmeli.
  • Kanser tedavisinde müzik desteği: Araştırmalarda, müzik terapilerinin tedavi sürecindeki hastalarda yaygın görülen depresyon ve anksiyete semptomlarını azalttığı saptandı.
  • Stres ve Biyolojik Yaş: Yeni yapılan bir çalışma, biyolojik yaşın, çeşitli stres biçimlerine tepki olarak hızla arttığını ve durumun stresten kurtulmanın ardından tersine döndüğünü gösterdi.

Spotify ve YouTube’a da yükleniyor

Tıbbın popüler alanındaki tüm yeni gelişmelerin, sade, kolay anlaşılır ve bilgilendirici bir yapıda kamuoyu ile paylaşıldığı bültenler, 25 bin KVKK onaylı kişiye mail yoluyla iletiliyor. Tıp alanındaki gelişmelerin yanı sıra Türk ve yabancı bilim insanları hakkında da bilgi paylaşımı yapılan referans kaynak niteliğindeki bültenler, Abdi İbrahim web sitesinde yayımlanıyor. Bunun yanı sıra her yeni sayısı podcast formatında Spotify’a yükleniyor ve sonrasında bu podcastler Youtube üzerinden de paylaşılıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir