Başkan Selvitopu: Kentsel Dönüşümü Kamu Gücüyle Yapacağız

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Osman Aksüner ve Aşık Veysel mahalleleriyle Aydın Mahallesi’nin bir bölümünü kapsayan 106 hektarlık alandaki kentsel dönüşüm projesini kamu gücüyle yürüteceklerini vurgulayarak, “Kentsel dönüşüm bir başka kuruma havale edilerek yapılacak bir iş değildir” dedi. Başkan Selvitopu, Karabağlar Belediyesi’nin asfaltlama, temizlik, park yapım ve düzenlemeleri gibi büyük ölçekli çalışmaları kendi gücüyle yapar duruma geldiğini; eğitimden spora kadar yaşamın her alanını desteklediğini vurguladı.

Karabağlar Belediye Meclisi’nin ekim ayı toplantısının ilk birleşimi, Başkan Selvitopu yönetiminde yapıldı. Başkan Selvitopu, Saadet Partisi, MHP ve CHP ilçe başkanlarıyla ilçe yöneticilerinin de katıldığı toplantının açılışında meclis üyelerini belediye çalışmalarıyla ilgili bilgilendirdi.

 

106 hektarlık alanda dönüşüm başlıyor

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Karabağlar Belediyesi’ne kısmi yetki vererek imar planlarını onayladığı 106 hektarlık alanda kentsel dönüşümün yakın zamanda başlayacağını bildiren Başkan Selvitopu, şunları söyledi:

“Osman Aksüner ve Aşık Veysel mahallelerimizle Aydın mahallemizin bir bölümünü kapsayan 106 hektarlık alanın harita yenileme çalışmalarına başladık. Daha sonra imar uygulamasıyla devam edeceğiz. Bir sonraki aşamada da kentsel dönüşümü kamu olarak, hiçbir kuruluşa teslim etmeden doğrudan belediyenin içinde yer alacağı şekilde yürüteceğiz. Çünkü kentsel dönüşüm bir başka kuruma havale edilecek bir iş değildir. Sağlıklı bir dönüşümü oradaki hak sahipleriyle birlikte, kamu gücüyle gerçekleştireceğiz. Yeni bir modeli Karabağlar’ın ve İzmir’in önüne koymuş olacağız.”

Abdi İpekçi, Peker ve İhsan Alyanak mahallelerini kapsayan 4. Etap Kentsel Dönüşüm imar planlarının da İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüleceğini hatırlatan Başkan Selvitopu, “Oradan onay gelirse Karabağlar’da plansız hiçbir yerimiz kalmayacak. Kentimizin 2050’li yıllara yönelik yol haritası belirlenmiş olacak. Karabağlarımız bu doğrultuda gelişmesini tamamlayarak modern bir ilçe haline gelmiş olacak” dedi.

 

Spora büyük yatırım

Uzundere’de de yapımı devam eden Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi’nin çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmada önemli rol oynayacağını vurgulayan Başkan Selvitopu, “Bu projeyi Karabağlar ve belediyemiz açısından çok önemsiyoruz. İnşaat yüzde 50 seviyesini geçmiş durumda. Mütevazı bütçemize karşın altından kalkarak en kısa sürede tamamlama gayretindeyiz. Bu yıl içinde stat bölümünü hizmete açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Başkan Selvitopu, spora destek anlayışı kapsamında geçen günlerde Karabağlar’da faaliyet gösteren 28 amatör spor kulübüne 1.000.000 liralık nakdi destek verildiğini hatırlattı.

 

Eğitime kesintisiz destek

Karabağlar Belediyesi’nin tüm gücüyle ve kesintisiz olarak eğitimi desteklediğini belirten Başkan Selvitopu, ilçe birçok okulda bakım onarım çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. İlkokula yeni başlayan 5 bin öğrencinin ailesine Eğitim Kart dağıtıldığını vurgulayan Başkan Selvitopu, “Ailelerimiz çocuklarının ihtiyaçlarının bir bölümünü, Karabağlar’daki kırtasiyecilerden giderecek. Böylece hem onlar hem de ilçe esnafımız kazanmış olacak. Bu durumdan son derece mutluyuz” dedi.

 

Uğur Mumcu Parkı 100. yıla yakışacak

Önümüzdeki günlerde Cumhuriyetimizin 100. yılını hep birlikte ve coşkuyla kutlayacağımıza dikkat çeken Başkan Selvitopu, bu nedenle Karabağlar Belediyesi’nin Üçyol Uğur Mumcu Parkı’nı baştan sona yenilediğini ve parka resmi törenlerin yapılacağı bir alan kazandırdığını söyledi. Başkan Selvitopu, “29 Ekim çelenk koyma törenini burada yapmayı planlıyoruz. Parkımız Karabağlar ve İzmir’e layık bir şekilde düzenlenmiş olacak. İçinde Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar yapılanları anlatan rölyefler yer alacak” diye konuştu.

Başkan Selvitopu, Selvili Mahallesi’ndeki Abidin Dino Parkı’nın yenilendiğini de hatırlattı.

 

Pazaryeri ve istinat duvarları

Yeşilyurt Pazaryeri’nin kapalı hale getirilerek yenilenmesi çalışmalarının hızla sürdüğünü, sosyal tesis inşaatının bitmek üzere olduğunu belirten Başkan Selvitopu, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla 119/1 Sokak’ta istinat duvarı yaptıklarını söyledi. Sadece bu işin 20 milyon liralık yatırım olduğunu belirterek, “Tedbir almamız gerekiyordu. Benzer şekilde Tahsin Yazıcı ve Kazım Karabekir mahallelerimizde de tehlike yaratan istinat duvarları için yapım ihalesine çıkacağız” diye konuştu.

 

Asfaltlamalar sürüyor

Asfaltlama çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Selvitopu, Karabağlar Belediyesi’nin hiç bir kuruma ihtiyaç duymadan, kendi olanaklarıyla bu çalışmayı yaptığını vurguladı. 500 bin kişiye eşit ve kaliteyi hizmet vermeye çalıştıklarını belirten Başkan Selvitopu, “Zaman zaman bende çalışmaları yerinde inceliyorum. Muhtarlarımızla ve vatandaşlarımızla bir araya geliyorum” dedi.

Başkan Selvitopu geçen günlerde AKUT’a arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere özel bir bilgisayar kazandırdıklarını söyledi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü filosunu 4 yeni kamyon ve çöp konteynerleriyle güçlendirdiklerini belirten Başkan Selvitopu, veterinerlik hizmetlerinin kesintisiz sürdüğünü kaydetti.

Kavacık’ta 11. Üzüm Festivali’ni büyük bir coşkuyla gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Selvitopu, Karabağlar Belediyesi Aqua Yaşam Yüzme Havuzları’ndan da bu yaz 60 binden fazla kişinin yararlandığına dikkat çekti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir