Ekonomideki dalgalanmalar en çok da ev ekonomisini vuruyor… Hayat pahalılığı ve ekonomik belirsizlik yaşanan durumlarda finansal planlama nasıl yapılmalı

Nil Göksu Urgancıoğlu

Uzmanların görüşlerini sizler için bir araya getirdik…

Çalkantılı zamanlarda finansal planlama: Hazırlıklı olmak nasıl yardımcı olabilir? Son zamanlarda herkesin aklında bu konu var. Finansal planlama, pek çokları için göz korkutucu ekstra bir yük gibi görünebilir. Ancak temel olarak, bazı yaşam hedeflerinizin gerçekten gerçekleşebileceğinden emin olmayı gerektirir. Bu nedenle de bir yükten çok zorunluluktur.

PROFESYONELLER NE ÖNERİYOR? NE YAPIYOR?

Profesyonel finansal planlamacılar için süreç, müşterilerinin geleceklerinin nasıl planlandığını, hayallerini ve isteklerini ve bunlara ne zaman ulaşmak istediklerini anlamakla başlar. Göz önünde bulundurulması gereken en temel şeyler arasında emeklilik planları ve ne tür bir emeklilik istedikleri yer alır. İkinci bir ev almayı mı, çocuğun eğitiminin veya düğününün masraflarını mı karşılamayı umuyorlar? Seyahat etmek mi yoksa ikinci bir balayına mı çıkmak istiyorlar?

Wall Street Journal’a konuşan yatırım firması Charles Stanley’de finansal planlamacı olan Lucy Chahil, “Çoğu insanın hedefleri var, ancak bunlar genellikle belirsiz hedefler, dolayısıyla mesele bunları somut bir şeye dönüştürmek ve gerçek bir vizyon yaratmak” diyor.

“Zaman ölçeği ne kadar uzun olursa müşterilerin bunu görselleştirmesi de o kadar zor olur. Eğer birisi 40’lı yaşlarının sonlarındaysa ve hayali 55 yaşında emekli olmaksa, bunu kolaylıkla hayalinde canlandırabilir. Ancak onlara ’60 ya da 65’e ulaştıklarında ne olacak?’ diye sorduğunuzda bunu öngörmek çok daha zor çünkü bu çok daha uzun bir zaman dilimi. Bizim rolümüz daha derine inmek ve daha anlamlı bir hedefi görselleştirmelerine yardımcı olacak sorular sormak.”

YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR

“Ya şöyle olursa” senaryolarının kullanılması aynı zamanda insanların isteklerinin netleşmesine de yardımcı olabilir. Hayat değişimle dolu ve insanlar, finansal planlama sürecine başladıkları yaşlarına bağlı olarak, somut bir fikir olmadığı için evlerini ne zaman küçültmek veya yarı zamanlı işe geçmek istediklerini tam olarak bilemeyebilir.

Chahil, “‘Ya şöyle olursa’, beş yıl içinde yarı zamanlı çalışmaya geçerseniz bunların potansiyel mali etkiler olacağını gösteriyor” diyor. “Diğer bir önemli faktör de ‘ya şöyle olursa’ sorusunun varsayımlara dayalı olmasıdır. Hiç kimse enflasyona ya da piyasalara ne olacağını bilmiyor; bu yüzden bunları inşa edebilmek, müşterilere farklı senaryolarda sorun olmayacağına dair ek bir gönül rahatlığı sağlıyor.”

Bu özellikle finansal belirsizlik ve çalkantı zamanlarında geçerli. Chahil, “Kısa bir süre içinde pandemiyi, Ukrayna’daki savaşı, yükselen enflasyonu ve şimdi de yaşam maliyeti krizini yaşadık ve bunların hepsi insanların mali durumu üzerinde zincirleme bir etki yarattı” diyor.

PARAYI KONTOL ALTINDA TUTMANIN ANAHTARI: UZUN VADELİ PLAN

Paranızı kontrol altında tutmanın anahtarı, bu beklenmedik ve yıkıcı olaylara anında tepki vermek yerine uzun vadeli bir planınızın olduğundan emin olmak. “Planlar, çalkantılı zamanlarda bile mali durumunuzun iyi durumda olduğuna dair size güven ve gönül rahatlığı verir. Panik yerine planınıza geri dönüp nelerin ayarlanması gerektiğini görmek güven verici.”

Chahil, çoğu müşterinin üç kategoriye ayrıldığını söylüyor: “Mevcut yaşam tarzları nedeniyle emeklilikleri için yeterli paraya sahip olmayanlar; çok fazla parası olan ve ileriki yaşamlarında kendi sorunlarını da beraberinde getirebilenler ve yeterli paraya sahip olması gereken ancak bunu yapıp yapmayacaklarından emin olmayanlar. Müşterilerinizin bu üç kategoriden hangisine girdiğini öğrendikten sonra onlara uygun şekilde tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Uzmanlara göre, finansal planlama önemli çünkü size bilgi verir ve size seçenek sunar. Başlamak için asla geç değil, ancak bunu ne kadar erken yaparsanız, hedeflerinize ulaşma şansınız o kadar artar ve o kadar çok seçeneğiniz olur.

Yine uzmanlara göre, finansal planlamanın yalnızca büyük rakamlarla uğraşanlar, büyük sermaye akışları üzerinde çalışan, emekli olduklarında veya egzotik tatillere çıkanlar için geçerli olduğuna dair varsayımlar var, ancak bu doğru değil. Aynı zamanda çok daha küçük sayılar ve köpeklerini deniz kenarında gezdirmeyi hayal eden ve eve geldiklerinde kışın ısıtmayı açabileceklerini ve bu konuda endişelenmelerine gerek kalmayacağını bilen müşterilerle de ilgili.

Chahil’e göre, tutarlı ve devam eden bir süreç olan finansal planlama sayesinde her zaman nerede durduğunuzu bilirsiniz. Maddi durumunuzun kontrol altında olduğundan ve hayattaki hedefleriniz ne olursa olsun onlara ulaşabileceğinizi bilerek her türlü fırtınayı atlatabileceğinizden emin olabilirsiniz.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir