Faizlerde Artış Sürüyor: Kredi ve Kredi Kartı Faizleri Yükseldi

Merkez Bankası, enflasyonla mücadele kapsamında para politikasını sıkılaştırmaya devam ediyor. Faizlerin arttığı bu ortamda özellikle iç talebin kısılmaya çalışılması gözleri kredi ve kredi kartlarına çeviriyor. TCMB PPK toplantısından çıkan faiz artış kararıyla kredi ve kredi kartlarında da yeni oranlar konuşuluyor.

Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. 500 baz puan ya da sade şekilde 5 puan artışla politika faizi yüzde 30 oldu.

Faizdeki değişim geçmiş yıllarda piyasa dinamikleriyle çelişse de yeniden kurulmaya çalışılan bağ ile kredi ve kredi kartlarının faizlerinde yükseliş görülüyor.

Enflasyondaki yükselişle alım gücü düşen vatandaşın ay sonunu getirmek için yüklendiği kredi kartlarında ve ihtiyaçlarını uygun ve vadeli şekilde karşılamak için başvurduğu tüketici kredisi faizlerinde de yükseliş görülüyor.

Kredi faizlerinde görülen oranlar ve kredi kartlarındaki gecikme ve nakit avans faizlerinin yükselişi yeniden gündemde. Yüzde 30’a çıkan faiz sonrası ne oldu?

“@e507″nin paylaştığı grafikte de görüleceği gibi aylık kredi kartı gecikme faizi ve nakit avans faizi yükseldi. Yeni oranlar 1 Ekim itibarıyla devreye girecek.

Yükselen faizler sosyal medyada da yorumlara neden oldu.

Özellikle nakit ihtiyaç duyulduğunda başvurulan ihtiyaç kredisi faizlerindeki artış,

Tedirgin etmeye başladı.

Siz kredi kartı ödemelerinizi aksatıyor ya da geciktirmek zorunda kalıyor musunuz?

Kredi faizlerindeki bu oranlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir