Microsoft, Yeni ve Kolaylaştırılmış Edge DevTools Kullanıcı Arayüzünü Yayınladı

Bu ayın başlarında Microsoft, Edge web tarayıcısının kararlı 120 sürümünü piyasaya sürdü. Edge 120’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte şirket, Edge DevTools’un büyük bir kullanıcı arayüzü tasarımını da resmi olarak yayınladı. Microsoft, bugün yayınladığı blog yazısında uygulamada yaptığı bazı değişiklik ve iyileştirmelerden bahsetti.

Geliştirme ekibi, uygulamanın görsel ve kavramsal olarak bunaltıcı hale geldiğini bildikleri için neredeyse iki yıl önce yeni tasarım üzerinde çalışmaya başladı. Yeni tasarımın amacı, uygulamanın kullanıcı arayüzünü basitleştirerek öğrenmeyi ve kullanmayı kolaylaştırmaktı.

Yenilenen arayüzde dikkat çekici en önemli bileşenlerden biri yeni karşılama aracı ve yeni Araçlar seçeneği. Uygulama ayrıca geliştiricilerin araçları üst ve alt araç çubukları arasında taşıyabilmesi için yeni bir güncelleme alıyor.

Ancak uygulama gelen en büyük güncelleme Microsoft’un adlandırdığı Etkinlik Çubuğu güncellemesi. Şirketin bu güncellemeyle ilgisi blog yazısı şöyle:

“İlk olarak, her araç artık bir simgeyle temsil ediliyor. Araç adları, sığdırmak için yeterli alan olduğunda ve fareyle üzerine gelindiğinde görünmeye devam eder. Etkinlik Çubuğunun sağ tarafı da eskisinden çok daha az kalabalık. Daha önce DevTools bazen sağ tarafta 7’ye kadar simge gösteriyordu. Hata, uyarı ve sorun simgeleri artık ilgili araç simgesinde görünüyor ve özelleştirme, geri bildirim ve ayarlar simgelerini yalnızca iki menü öğesi halinde yeniden düzenledik.”

Etkinlik Çubuğu yatay olarak da ayarlanabiliyor ancak geliştiriciler bu aracı sol tarafta çubuk gibi duracak şekilde de ayarlayabilirler.

Edge DevTools’un yeni tasarımı, kullanıcıların araçları açmasını, kapatmasını ve taşımasını da kolaylaştıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir