Yumurtanın sarısı civciv sanılıyordu! Aslında gerçek bambaşka

Kahvaltıda sıklıkla tercih edilen yumurta sağlığa çok faydalı olan besinler arasında yer alıyor. Birçok kişi yumurta hakkında çeşitli yorumlar yapsa da aslında gerçek değiller.

Yumurtanın sarısı genellikle gelişmemiş civicv olarak biliniyor. Ancak yumurta sarısının var olma nedeni aslında embriyonun ihtiyaç duyduğu besin deposudur diyebiliriz. Gelişmemiş civicv sanılan bu kısım ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineral kaynağıdır.

Üç bölümden oluşan yumurta beyazı, sarısı ve kabuğu birbirinden belirgin bir şekilde ayrılır. Yumurtanın sarısı için birçok farklı yorum bulunuyor. Ancak yumurtanın sarısı, dünyaya gelecek civcivin besin deposudur.

Yumurta sarısının civcivin oluştuğu kısım olarak düşünen bireyler yumurta tüketmekte tereddüt edebilir. Ancak yumurta sarısı, civciv oluşumuna yol açmaz.

Yumurta sarısının içerisinde bol miktarda kalsiyum, demir, fosfor, B vitaminleri, selenyum, folat ve birçok bileşik bulunuyor. Uzmanlar yumurta sarısının sağlığı güçlendirmek adına tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Besleyici gıdalardan biri olan yumurta ve özellikle sarısı, yüksek kaliteli protein içerir. Yumurta sarısı, kolin adı verilen bir besini de içerisinde barındırır. Kolin, beyin fonksiyonları, hücre zarlarının oluşumu ve yağ emilimi gibi önemli gelişmelerde etkilidir.

Göz sağlığını korumak ve iyileştirmek için yumurtanın sarısını tüketebilirsiniz. İçerisindeki maddeler göz hastalıklarına karşı koruyucu etkiler taşır. Ancak, yumurta sarısını tüketirken dikkate almanız gereken bazı faktörler de var.

Yumurta sarısında bulunan kolesterol seviyesi özellikle bu tür rahatsızlıklar yaşayan bireylere zarar verebilir. Dikkatli tüketmekte fayda var. Ayrıca, yumurtaların taze ve hijyenik olduğundan emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir